Cesta do pravěku vede po Berounce

30. července 2011 v 0:34 | Lucka |  Cesty
Některé příležitosti je třeba chytit za pačesy dřív, než upláchnou. Proto jsme využili poněkud nečekané konstelace, kdy měl strejda Milan zcela náhodou volno, kdy jeho syn i můj syn odcestovali do Krkonoš a kdy jsme my i naše mladší děti zrovna byli všichni zdrávi. Naložili jsme v ten moment do auta člun a pádla a vyrazili jsme s dětmi na jeden den na Berounku.

Nechtěli jsme se pouštět do žádných větších akcí, proto jsme zvolili ležérní pohodlné tempo nafukovacího člunu. Šlo nám vedle vlastní rekreace především o uvedení našich nejmladších (3 a 4 roky) do vodáckého prostředí, o omletí dětských prdýlek říčním pískem a v neposlední řadě o to, aby si prckové už v ranném věku přičichli k prostředí dost vzdálenému jejich naduchaným postýlkám.

Posádka člunu: Já, strejda Milan, Vašík, Kačenka

Strejdův logistický plán:
Výchozí bod A - Skryje
Finální bod B - Roztoky
Na střechu auta naloží strejda své kolo. Poté nás všechny odveze do bodu A - Skryjí, vyloží nás se všemi zavazadly a zatímco budeme na břehu řeky nafukovat člun, přesune se strejda s vozem i kolem do bodu B - Roztok. Zde zaparkuje auto, sundá kolo a podél řeky došlape až k místu A (15 km), kde už bude připraven člun i my, posádka k vyplutí. Kolo zde dá správkyni kempu do úschovy a poté poplujeme člunem po řece až do bodu B, kde nasedneme do auta a zajedeme do bodu A, kde vyzvedneme a naložíme kolo před cestou domů. Pro strejdu je to trochu Železný muž, ale jinak musím uznat, plán naprosto geniální.

Hned poté, co strejda odjel a my zůstali na břehu řeky sami, přišla příležitost k prvnímu výchovnému momentu...

1. Výchovný moment - Kdo nemá loď, nejede!

Samozřejmě jsem věděla, že strejda na kole přišlape nejdřív za hodinu, takže máme poměrně dosti času. Využila jsem nastalé situace, dala dětem do rukou pumpu a vysvětlila jim, že na řeku se nepojede dřív, dokud nebude člun zcela nafouklý. Ležérně jsem se pak brouzdala mělkou vodou, abych dětem ukázala, že já rozhodně nikam nespěchám a že vše záleží teď jen na nich. Kolem přicházeli neustále další vodáci, spouštěli na vodu lodě a pomalu ujížděli do dálav. Věděla jsem, že tohle musí pohnout s každým. A taky že jo. Děti se daly do pumpování a foukaly, co jim síly stačily. (Ve skutečnosti dost brzo odpadly, takže jsem dílo dokončila já, ale i jejich snaha se cení.)

Už to skoro bude...

Něž strejda přijel, zbylo ještě dost času na koupání, sbírání kamínků a taky lastur škeblí. Jak vidno, těchto mlžů je v Berounce naštěstí stále dost. Dala jsem dětem svačinu a pak už jsem je pomalu oblékla do plavacích vestiček. A než jsme se nadáli, byl tu i strejda. Ale jak to tak bývá, zrovna v tom momentě zalezlo sluníčko kamsi za mrak a nepěkně se zatáhlo. A protože oba víme, že v dešti se vyjíždí špatně, rychle jsme posadili děti do člunu a hurá na vodu!

2. výchovný moment - Nejsme z cukru!

Sotva jsme vyrazili, spadly první kapky. Vytáhli jsme dítkům pláštěnky, a protože ani já, ani strejda jsme si pláštěnku s sebou nevzali, šli jsme dětem krásným příkladem v tričku a v plavkách. Stali jsme se tak živými důkazy toho, že člověk není z cukru a že když chce, nemůže ho v jeho konání zastavit žádný rozmar přírody. Následovalo krátké zoufalé intermezzo, kdy jsme se pokoušeli v největším lijáku skrýt i s lodí pod mostem, ovšem přes všechnu snahu nás proud stejně nakonec z úkrytu vynesl a my znova nastavili (nejen) své tváře větru, dešti.
Děti seděly v lodi jak dva hříbky a ani nedutaly.

Mokrý strejda a dva hříbky

Nic netrvá věčně, ani liják ne. Když bylo konečně po dešti, děti sundaly pláštěnky a nad řekou se udělal lehounký opar. Také z okolních lesů stoupala pára a halila do mraků blízká skaliska. Zpod mostů, stromů a přilehlých říčních hospod se po skupinkách postupně vynořovali mokří vodáci. Brzy nato vylezlo také sluníčko.

Cesta do pravěku - oblaka páry halí blízký obzor do mlhy...

...a skály vypadají poněkud strašidelně.

Voda nás rychle nesla dál a vše probíhalo v naprostém klidu, než se Kačence začalo chtít čůrat...

3. výchovný moment - Kdo začne řvát na lodi, ten popluje za lodí!

Zastavili jsme u nejbližšího vhodného břehu, abychom vyložili děti. Jeko většina takových míst, bylo zde dostatek bláta, přes které bylo nutné přejít. Kačenka zdolala překážku dobře, Vašík škobrtl a umazal si ruku. A protože kdyby byl doma, běžel by rychle k umyvadlu a umyl se mýdlem, jenže tady nebylo umyvadlo ani mýdlo a froté ručníček už vůbec ne, propukl Vašík v hysterický, nezastavitelný pláč. Umyli jsme mu ruce v Berounce, ale to evidentně nestačilo. Když nepomohlo naše vysvětlování ani uklidňování a když dětský křik trval už nesnesitelně dlouho, řekla jsem tiše a výhružně:
"Kdo začne řvát na lodi, ten popluje za lodí."
Synek si asi myslel, že jde o starý vodácký zákon a v momentě zmlkl jako pěna.
"Tos vymyslela tady a teď?", ptal se po chvíli strejda.
"Dost dobrá práce!" Uznale pokýval hlavou.

Blížili jsme se ke známé zastávce U Rozvědčíka. Doba pokročila, nějaký ten gáblík by rozhodně přišel k duhu. Vystoupili jsme z lodi a vyrazili k hospůdce. Nemá cenu nic zastírat, všichni vodáci to už stejně dávno vědí, proč to tedy nenapsat - z Rozvědčíka se stal pajzl nepajzlovatější! Možná si staré časy, kdy jsme zde stavěli na gulášek, poněkud idealizuji (ale ne, ne!), ovšem od doby, kdy se tudy v roce 2002 přehnala povodeň a všechno staré odnesla, řadí se tato hospoda do cenové kategorie blízké říčnímu bahnu. Lidí tu bylo jako v Las Vegas, všichni šilhali hlady a mezi nimi se občas objevila servírka, která řvala do davu, cože to zrovna na talíři nese. Přiléhající kiosek s občerstvaním pro jistotu zavřeli. Honem jsem poslala strejdu objednat dvě svíčkové, neboť ze dveří restaurace vycházela v pravidelných intervalech ženština v zástěře a hadrem postupně umazávala z vývěsní tabule jídla, aby všichni věděli, jak momentální vyžranost hospody pokročila.

4. výchovný moment - Záchod smrti smrdí!

Při čekání na jídlo si Vašík vzpomněl, že si tam na blátivém břehu ve svém neštěstí úplně zapomněl odskočit. Vyrazili jsme proto na WC. Místní záchodek byl vzkutku lidový.
"Mami, vždyť to tady smrdí!", vyděšeně se u mísy zarazil synek.
"Ne každý záchod musí vonět po fialkách. Hlavně na TO nesahej a pak si zkrátka pořádně umeješ ruce."
Vida, máme tu další výchovnou lekci. Aspoň teď bude vědět jak by to dopadlo, kdyby doma nesplachoval nikdo! Při pohledu na umyvadlo jsem ovšem zaváhala, jestli nemáme raději zaběhnout opět k Berounce.

Abych zde nebyla pouze špatným kritikem, musím dodat, že porce svíčkové byly opravdu veliké a chuťově vynikající. Kolem nás ještě nosili talíře s ovocnými knedlíky a ty také nevypadaly vůbec špatně.

5. výchovný moment - Nelze pobít mouchy všechny!

Děti se pustily hladově do jídla, zatímco my se strejdou jsme čekali, co zbyde (dobrovolně jsme se zhostili role tzv. "dojížďáků"). Vašík se neustále oháněl po mouše. Kdyby to bylo doma v kuchyni, vzala bych plácačku a udělalý s ní rychlý proces. Tady jsem ovšem byla nucena vysvětlit synkovi, že much je tu nejspíš ještě víc než lidí, takže všechny pobít nelze. Za určitých okolností pravidla neplatí a je třeba se přizpůsobit situaci. V tomto případě neokounět, necivět a zkrátka rychle jíst, než mu ty mouchy sežerou všechny knedlíky.

Dvakrát svíčková se šesti

Zatímco jsme jedli, začalo opět vydatně pršet. Zde strejda poukázal na slabé místo jeho logistického plánu. Kdyby totiž pršelo dál a pršet nepřestalo, musel by nás zanechat zde v hospůdce a pro auto do finálního bodu B, vzdáleného asi 7 km, doběhnout pěšky. Ze Železného muže by se tak stal Muž dřevěný.
Naštěstí pršet brzo přestalo.

Během naší další cesty jsme potkali dvě zajímavá plavidla. Prvním z nich byl vlajkový člun Prďák, který nezkažené děti překřtily na Pirátskou loď a druhým veliký vor podobný hausbótu, kde sedělo několik vodáků a nedělalo NIC.

5.výchovný moment - Nejen prací živ jest člověk

Když jsme vor míjeli, děti koukaly, koukaly a potom se Kačenka ptala:
"Tati, co ti lidé na tom domečku na vodě vlastně dělají?"
Jenže se nikdo neměl k tomu jí odpovědět. Po dlouhém tichu si tedy odpověděla sama:
"Vždyť oni vůbec nepádlují!....Oni tam JENOM JEDÍ!"
Byli jsme rádi, že to Kačenka správně pochopila.
Ano, o tom to je.

Vlevo jídelní vůz typu hausbót, vpravo Prďák

A to je asi tak všechno, co jsem chtěla napsat k cíli naší cesty. Musím dodat, že mě prckové příjemně překvapili. Jsou to drsňáci, ani bych to do nich dříve neřekla. Plavbu zvládli bez ztráty kytičky a ještě je třeba napsat, že v autě svorně usnuli asi po pěti minutách jízdy k domovu.

K Berounce se ještě vrátím někdy příště.
Starší článek na toto téma najdete ZDE.
Zatím AHOJ! 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Míra.P Míra.P | E-mail | Web | 30. července 2011 v 7:11 | Reagovat

:-D Výchovný moment č.3. :-D Zavázat za nohu a táhnout za lodí jako petku s pivem? :-D Hlavně že se to i přes ta různá úskalí povedlo.
Já si tu restauraci podle filmů a nebo knížek také maloval dorůžova ale ta realita!Je to veliká škoda nechat to dojít až do téhle podoby a stavu.
Takže se povedlo a "vyšťavená" dítka usnula. ;-)

2 ELENA747 ELENA747 | Web | 30. července 2011 v 8:47 | Reagovat

ahoj to bych si dala mňam .pěkné léto :-)

3 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 30. července 2011 v 8:48 | Reagovat

ÁÁÁhóóój!! U Odina, já nebyla na vodě ani nepamatuju :-)

4 mstajer mstajer | Web | 30. července 2011 v 9:35 | Reagovat

Náhodou, U Rozvědčíka mají asi šest druhů točených piv (mají slušnou výtoč). V Intercontinentalu takový výběr nemají!
A ve chvíli, když jsme dojídali, už nebyla ani fronta na jídlo.
Ona je to jediná hospoda mezi Roztoky a Skryjemi, takže se tam zastaví všichni...

5 Lucka Lucka | Web | 30. července 2011 v 20:26 | Reagovat

[1]: Vyšťavená byla nejen dítka. :-D Ale jak jsem psala, naštěstí jsme za lodí nikoho táhnout nemuseli.
No s Rozvědčíkem je to asi tak, že se vším tím vybavením nejspíš při povodni uplaval i ten původní hostinský, který to měl tenkrát dost hodně zmáknuté. ;-)
[2]: Kdo ti brání? Oškrábni pár mrkví, nějakou petržel a celer... ;-)
[3]:U Odina, nejvyšší čas to napravit! [:tired:]  :-)
[4]: Nojo, šest druhů piv - jenže jen jednoho výčepního a na něj asi sto suchých hrdel! :-? A že se zastaví všichni - proč se musí všichni zastavit zrovna, když jsme tam zastavili my? 8-O

6 Čerf Čerf | Web | 30. července 2011 v 22:36 | Reagovat

Pěkná cesta a spousta ponaučení k tomu, co si přát víc? Vašíkovi se nedivím, mně by se za lodí taky nechtělo :-).

7 MirekČ MirekČ | Web | 31. července 2011 v 9:35 | Reagovat

Kdyby Kačenka náhodou snědla všech "šest", tak by Milanovi muselo stačit to pivo. Ale jak by pak jel autem? Byl by z něj Titanový muž! :-D

8 Lipetka Lipetka | Web | 31. července 2011 v 19:38 | Reagovat

A kde byl zbytek capartů na tak důležité výpravě?

9 Jobe Jobe | Web | 31. července 2011 v 20:21 | Reagovat

Žůžo! Mladiství vodáci zažili svůj první a úžasný křest vodou. A protože co se v mládí naučíš, k stálu jakoby najdeš, mají našlápnuto ke spoustě nádherných vodáckých zážitků. :-)
Mimochodem, možná bychom se někdy svezli s vámi.

10 mamaeka mamaeka | E-mail | Web | 3. března 2017 v 16:07 | Reagovat

Telah diketahui bahwa rempah-rempah adalah apotik alam. Begitu juga dengan rempah yang satu ini yaitu daun salam. Rempah ini adalah tanaman yang banyak mengandung senyawa, mineral dan vitamin yang penting untuk mengoptimalkan kesehatan. Daun salam memiliki banyak komponen aktif yang mudah menguap seperti pinene, myrcene, limonene, linalool, metil chavicol, neral, terpineol, chavicol, eugenol dan asetat geranyl. Senyawa ini diketahui telah menjadi antiseptik, antioksidan, membantu pencernaan dan memiliki sifat anti kanker.Khasiat Daun salamDaun salam yng sering ada dalam resep masakan ternyata memiliki banyak kegunaan. Berikut ini macam-macam kegunaan daun salam.Daun salam digunakan dalam banyak resep karena mampu memberikan cita rasa yang baik. Tapi, mungkin banyak yang tidak tahu apa manfaat kesehatan yang disediakan oleh daun ini.Ketika daun salam dimasak, ia melepaskan banyak antioksidan kuat yang berfungsi melawan kanker, bisul dan arthritis. Antioksidan dari daun salam juga membantu penyembuhan luka dan gigitan nyamuk. Untuk mendapatkan khasiat daun salam sepenuhnya, beli daun salam segar yang utuh, berwarna hijau gelap dibanding daun salam kering. <a href="http://mamaeka.com/manfaat-daun-salam/">Manfaat Daun Salam </a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.