Koupelnová filozofie

14. března 2012 v 22:48 | Lucka |  Co mě ještě baví

Veřejná korespondence panu B. ...

.........................
Vážený Pane B.,
děkuji za zapůjčení knihy Roberta Fulghuma Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Knihu jsem dočetla dnes ráno za kuropění ve své posteli. V díle mě zaujala zejména filozofická pasáž o koupelně.
Ve zkratce zde cituji:

"Chcete-li o lidech znát pravdu, zajděte do koupelny. Stačí se podívat na přihrádky, zásuvky a skříňky a mrknout na župany, pyžama a noční košile, které visí na věšáku za dveřmi. Uděláte si obrázek. Všechny zvyklosti, naděje, sny, smutky, neduhy a trable - všechno je vystavené v té jediné místnůstce."

Bylo málo hodin, proto jsem měla dost času přečíst knihu až do konce, takže ji brzy vrátím. Nicméně po jejím odložení na stolek jsem vstala z postele a zcela mimochodem zamířila (kam jinam než) do koupelny.
Nezištně jsem (v prvním šoku) zaznamenala toto:
- Uvedená místnost byla plná poházených dětských oblečků. Nebyly to jen svršky našich kluků, ale také Kačenky, která se sem večer přišla pouze vykoupat. Ne proto, že by doma neměli vanu, ale zkrátka proto, že v sousedovic vaně je koupání vždy hezčí.
- Na umyvadle leželo rozmočené mýdlo. Kdosi ho přes noc utopil v mýdlence. Už z něho moc nezbylo.
- Do rohu u stropu se znova nastěhoval pavouk, kterého jsem před týdnem vyluxovala (ať mi někdo vysvětlí, jak tohle ten kaskadér dělá!).
- Na poličce pod zrcadlem stála mezi zubními kartáčky lahvička s tekutým hnojivem. Kdo ji tam mohl nechat?
- Střed podlahy korunovala loužička od Sama.
- Všechno dohromady to připomínalo tragické místo nepodařeného přistání dopravního letadla, jen ten kráter chyběl a oběti se nekonaly.

Ach!
Raději ani nemyslet, k jakému závěru by při pohledu do místnosti došel koupelnami řádně ostřílený psycholog. Nejspíš by si nad tím materiálem radostně zamnul ruce.

Pokud si uvedený stav postavím do kontextu výše zmíněného citátu, vypadalo to na dost kalné ráno a ztrácím o sobě veškeré poslední dobré mínění. Při střízlivé úvaze jsem však musela uznat, že mým osobním nepořádkem je vlastně jen to hnojivo a možná ten pavouk hrdina. Ale na druhou stranu se mi vybavila Vinnetouova slavná věta: "Kdo nezabrání křivdě, je stejně vinen jako ten, kdo ji spáchal!" (No, možná to neřekl Vinnetou, ale Ribana, ona byla taková věcná.) Dal by se tento citát parafrázovat jako: "Kdo nezabrání bordelu v koupelně, je stejně vinen jako ten, kdo ho tam spáchal"?
To by mohla být dost závažná věc.
Udělala jsem si o sobě obrázek a pak jsem je všechny zhvízdala, aby si to mazali uklidit. Poslechli mě a rychle proměnili koupelnu k nepoznání (zejména tím, že veškeré poházené svršky oblékli opět na sebe). Loužičku jsem vytřela sama.
Škoda, že k nám někdo nepřišel poznat pravdu chvilku potom.
Ale jen tu chvilku, později už by to zase nemělo cenu.

Ještě jednou děkuji a jak jsem řekla, knihu brzo vrátím.
S pozdravem
sebespytující Lucka
............................


A co vy?
Taky se běžte podívat.
Do té své...

Pozn. Minulý článek O třech loupežníkách byl dnes aktualizován.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | Web | 14. března 2012 v 22:58 | Reagovat

Šel jsem se podívat a pomyslel jsem si o sobě mnohé :-).

2 mstajer mstajer | Web | 14. března 2012 v 23:08 | Reagovat

Já tam dneska raději ani nepolezu...

3 B :-) B :-) | 14. března 2012 v 23:14 | Reagovat

No tak jsem se přišel podívat na tu veřejnou komunikaci. Nejdřív ve mně hrklo, jestli jsem snad něco nespískal, nebo nedej bože, jestli nemám ty včerejší loupežníky třeba na svědomí já. Zcela uklidněn jsem se vrhl do víru veřejné komunikace s panem "B", tedy se mnou. Už po pár řádcích jsem se též šel podívat do koupelny. Pavouka jsem našel na okně, (naposled jsem ho viděl napodzim. Darebák se vyspal a už zase straší). Na umyvadle jsem našel čistidlo do myčky, teploměr a dvě houbičky, kterými jsem vymýval spárovačku mezi obklady, už tam chvíli odpočívaly. Pak jsem našel prací prášky, šampóny a vůbec kosmetiku v krabicích a na podlaze haldu prádla. Z očí do očí realitě jsem zjistil, že se naše koupelna od podzimu, kdy tu byla vyhlášena stavba, moc nezměnila. Pořád chybí zrcadlo, skříňka, bednička na špinavé prádlo. Nejsou hotové sádrokartony a izolace na stropě, jak jsem si předsevzal. Teda řeknu ti, někdy se divím, že se mnou ta moje baba ještě je. Já se tak stydím, že bych se nejradši vyměnil. Ale co je na tom všem nejvíc zajímavé... Že se k těmto poznatkům jedinec dostane skrze přečtení skvostné knížky. A ještě mám bonus. Od toho moudrého pana Fulghuma mám ještě jeden kousek. Už sám název slibuje další sociologickou sondu. Ješndoufám, že se bude týkat veskrze uklizenějších prostor, než je naše koupelna. Aspoň název cosi naznačuje. Už hořela, když jsem si do ní lehal... O_O

4 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 15. března 2012 v 6:32 | Reagovat

Lucko, pana Fulghuma mám přečteného a jeho knížky jsou jednička. Je vidět, jak literatura ovlivňuje náš život. U nás v koupelně je to teď dost dobré, ale jen do té doby, než přijede na návštěvu syn, nebo vnoučátka na prázdniny. Jen ten pavouk v rohu tam straší taky, to je zajímavé, proč se pavoukům líbí nejvíc zrovna v koupelně. Taky ho každou chvilku vcucnu do vysavače, ale asi z něj vždycky vyleze.

5 B. :-) B. :-) | 15. března 2012 v 7:24 | Reagovat

Nedá mi to, aych ještě nedopsal koment. UFFF. Nejdřív ukázku z dalšího dílka pana Fulghuma. Slibuje opět skvělý zážitek :-) - Ta lepenková krabice je nadepsaná "Poklady". Zatímco píšu, vidím ji na horním regále v mé pracovně, kde ji přechovávám. Těší mne, že na ní vidím, kdykoliv vzhlédnu. Krabice obsahuje takové ty osobní poklady, které přežily četné záchvaty "všechno uklidit a vyházet", jež mne občas popadnou. - Trochu to vypadá jako druhý díl koupelny... 8-O Ale chtěl jsem říci ještě něco jiného. Týká se to pavouků. Jsou zvláštní a mají zvláštní zvyky. Člověk by řekl, že vyhledávají adrenalín. Aspoň mám pocit, že průlet trubkou vysavače považují za dobrou zábavu plnou adrenalínu, nebo možná za periodicky se opakující Matějskou pouť. Proč by tedy jinak lezli na stejné místo, odkud je vysavač teleportoval černou dírou vesmíru až do odpadků? Ale zvláštnosti pavouků se netýkají jen adrenalínu. Ve sklepě jsem jim vyhlásil válku. Sklep byl dlouho neobydlen, ale již asi tři měsíce jsem odhodlán, vytrhnout ho jejich původním obyvatelům. Jenže. Začal jsem tím, že jsem je do něčeho sbíral a vynášel ven. Patrně opět vinou špatného pochopení mého záměru se ty potvory vracejí. Asi se jim opět zalíbil adrenalinový hon a teleport na mráz. Když jsem jich měl dost, začal jsem je přesvědčovat. "Kluci, (oni to teda jsou vlastně všechno holky, protože samce už dávno před zimou sežrali při kopulaci) neblbněte a odstěhujte se. Všude kolem je spousta útulných sklepů, kde majitelé nemají tvůrčí záměry, tam můžete léta nerušeně žít." Nevím. Snad nerozumějí lidké řeči, nebo pomalu chápou. Přitvrdil jsem. Okna a škvíry jsem zatlouk, ucpal jsem všechny potenciální cestičky. Jupí, zvítězil jsem. Zrovna včera říká žena vysokým hlasem. "Hele! Tady je děsně velkej, velkej pavouk na podlaze!!! (??? Páni, ty mrchy se nám místo do sklepa stěhují světnice!!!) "Vynes ho ven!!!!" ještě žena vykvikla a pak dodala. "Teda tohle bych do ruky nevzala." Odpověděl jsem. "Špatně vidíš, má milá, ti pavouci jsou dva. Ale taky bych je nevzal do ruky. Od jisté doby je sbírám na podrážky svých bot... :-!  8-O

6 bretislav bretislav | Web | 15. března 2012 v 8:45 | Reagovat

Nějak se mi nezdá (jsem zkušenostmi zralý), že zrovna jen koupelny bývají tím pavoučím rájem. A jste si jisti, že adrenalinu v hadici vysavače holduje jeden stejný jedinec? K ověření (ne)jistoty by možná pomohlo pavoučka si okroužkovat.

7 Jarmila Jarmila | Web | 15. března 2012 v 9:31 | Reagovat

Až na toho pověstného pavouka jsem shledala koupelnu v přijatelném stavu. :-D

8 Páti Páti | Web | 15. března 2012 v 10:12 | Reagovat

Stále nádherné články :)

9 iveta iveta | Web | 15. března 2012 v 13:36 | Reagovat

jé já nemusím já v ní sedím příčka která rozdělovala koupelnu od pokoje kde je počítač je momentálně zbouraná neboť
provádíme rekonstrukci koupelny a z koupelny je teď tak trochu skladiště stavebního materiálu který je v kontrastu se se špinavým prádlem a zdi jsou pokreslené našimi dětmi :-D

10 ovesná vločka ovesná vločka | Web | 15. března 2012 v 14:27 | Reagovat

Pavouk...pavouků v koupelně si nevšimnu, neb tam většinou vstupuji bez brýlí, tudíž slepá. Když uklízím, jsou s největší pravděpodobnosti strategicky ukryti v takovém divném "podklenku" pod výklenkem za vanou.

Máme divnou koupelnu na našem privátě...ale moji potkani ji milují, nad vanou totiž vlají žluté závěsy s myšáky a sýrem.

A jinak jsme dost nudní, krom obligátních hřebenů, kartáčků na zuby (vždy je jeden navíc a nikdy se nepřijde na to, čí je, či čí byl) a kusu zrcadla opřeného o stěnu nad umyvadlem, nikde nic.

Vlastně...ve výklenku za vanou je obrovský prázdný demižon a v něm, ještě po minulém obyvateli, nacpané jakési šáší v červené barvě :-?

11 renuška renuška | Web | 15. března 2012 v 14:34 | Reagovat

Tedy, psala jsem i o své koupelně, ale bylo to spíš duchovního rázu. Mám-li hodnotit fyzično, hmatatelno, pak jsem hrdá tak akorát na pěknou kytku, srovnané ručníky - ty čisté!, a na relativně uspořádané kosmetické pomůcky. Ovšem zbytek ... snad není ani vhodné rozebírat. Počínaje naší kočkou, která miluje pít z tekoucího kohoutku, aby pak s mokrými ťapkami odběhla na svůj WC s drobounkými kamínky, jichž je pak plná chodba, koupelna, kuchyň... a konče dětmi. Ne nesvádím to na ně, ono to tak prostě je :-D

12 Radka Radka | 15. března 2012 v 18:00 | Reagovat

:-D kdybys viděla naši koupelnu!!!...Paneláková, vyhnilá, plesnivá, tragická, polomrtvá, neumytelná a neukliditelná. A protože se mi nikde, ani v koupelně, neválí sto tisíc a protože se nám zaseklo budoucí vlastnictví či nevlastnictví zmíněného bytu, tak  se obávám, že se naše koupelna stane jakýmsi opuštěným pohřebištěm nepotřebných drobností. Tedy určitě do doby, než se to umyvadlo definitivně urve i s kachličkou a než podlaha pod vanou definitivně provlhne až k sousedům. Pak se možná "něco" stane a já se dožiju koupelny, ve které mi nebude při mytí na zvracení...

13 Jezurka Jezurka | Web | 15. března 2012 v 18:04 | Reagovat

Lucko, dovedeš si představit, co lidí jsi nepřímo přinutila, aby se šli podívat do své (jejich) koupelny a event. se sami nad sebou zamysleli? Ale teď vážně. Je jiná koupelna tam, kde jsou malé - nebo prostě jen děti a tam, kde jsou třeba jen 2 dospělí jako my. Tak nezoufej, je to celkem v pořádku! :-D

14 B :-) B :-) | 15. března 2012 v 20:26 | Reagovat

Teda Lucko, tak mám pocit, že jsi vůbec netušila, co tím Fulghumem spustíš :-)

15 Lucka Lucka | 15. března 2012 v 21:03 | Reagovat

[2]: To je jistota. Mohlo by tam na tebe ještě něco zaútočit! 8-O
[3]: Takže než se pustím do další knihy, pro jistotu hloubkově uklidím ložnici. 8-)
[4]:[5]:[6]: Já jsem si téměř jista, že je to ten stejný pavouk. Oni vydrží fakt hodně a vracejí se domů jako Lassie. I když ten náš to má opravdu těžké, neboť máme vodní vysávání. Ale kdysi jsem takového velikého pavouka spláchla do vany - bránil se, chytal se nožičkama odpadu a nechtělo se mu tam, dost jsem ho pomučila než konečně uplaval. A ráno - byl zpátky! A byl to stoprocentně on, protože mu jedna noha chyběla a na druhou KULHAL! ;-)
[7]: Šťastná to žena! 8-)
[9]:[10]:[11]:[12]: Ač to opravdu možná není vhodné rozebírat, děkuji vám všem za nádherný popis vašich koupelen. Jsem ráda, že v tom nejsem sama. :-)
[13]:[14]: To je ta síla médií (teď myslím internet). Možná jsem způsobila  malou koupelnovou mánii. :-D

16 Lucka Lucka | 15. března 2012 v 21:06 | Reagovat

[1]: Když se rafinovaně vyhneš zrcadlu, můžeš se v duchu zastydět za někoho jiného. ;-)

17 MirekČ MirekČ | Web | 16. března 2012 v 6:25 | Reagovat

[6]: Nebo mu nalepit za krk číslo, jak se to dělá včelím královnám. ;-)

18 MirekČ MirekČ | Web | 16. března 2012 v 6:30 | Reagovat

Já se jít dívat nemusím - nic nového. Manželka je Dustin Lee Hoffman v sukních... O_O

19 Janah Janah | Web | 16. března 2012 v 14:08 | Reagovat

Tak nevím, v současnosti máme koupelny tři - budu se muset zamyslet nad svým roztrojením (roztrojčením?) osobnosti. ;-)  :-D

20 brabi brabi | Web | 16. března 2012 v 22:50 | Reagovat

Koukám, že existují určitá stadia, kdy to během života vypadá ve všech koupelnách podobně. Zažila jsem škaredou koupelnu, vybydlenou, bez kachliček, vanu na cihlách. Tu milovalo naše kotě, chodilo za ni až ke zdi, kam jsme nedosáhli, na svůj záchod. A na přestavbu bydlení se třemi dětmi, nebudu raději vzpomínat. Po založení jejich vlastních domácností další přestavbu, doufám, že konečnou (pro nás), kdy je v koupelně většinou hezky a vše na svém místě, ale někdy ráda vzpomínám na dobu, kdy se tam děti cákaly a všechno plavalo.......... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.