Medu jako šafránu

12. července 2013 v 9:08 | Lucka |  Včely
Znáte ten pocit kostlivce ve skříni? Ten stav zdánlivého klidu, kdy si stále opakujete, že je ještě na všechno dost času, zatímco kostlivec sedí netrpělivě za tenkými dvířky vaší nábytkové stěny? Když už na toho čekajícího mizeru skoro zapomenete, v té nejnevhodnější chvíli najednou vyskočí, hlasitě zachrastí obratli a hrne se kvapně ven, aby dohnal vše, co v té skříni zmeškal.
Ve dnech minulých jsem objevila takových zabydlených skříní hned několik. Věřím, že valnou většinu kostlivců se mi již podařilo zlikvidovat, takže se snad budu moci konečně vrátit na tyto stránky...
Letos je všechno nějak opožděné. Sníh se držel do Velikonoc, stromy otálely s květem, dědovi holubi odmítali sedět na hnízdě a včely vyletěly z úlů až v koncem dubna. A co si budeme povídat, ani další dva měsíce zmršenému jaru reputaci nazachránily.
Ke konci května to začalo konečně vypadat slibně, takže jsem uvěřila, že včely doženou manko a že budeme vytáčet med hned jakmile se vrátím z vodáckého kurzu na Berounce. Už asi tušíte celý můj velký omyl skrytý v této poslední větě. Na konci května se ochladilo na denních 8ºC a zatímco včely vyjídaly všechny zásoby medu, který měly v úlech k dispozici, já trávila adrenalinový týden na břehu řeky zvolna opouštějící své koryto. Byl to zážitek, na který se nezapomíná.

Z květnového medu nezbylo nic. Ani další měsíc se netvářil nijak slavně. Včely to ovšem mají zmáknuté - pokud jim zrovna neteče voda úlem a pokud jim v červnu nezapadá česno sněhem, ony ten med prostě nějak seženou. Když jsme se na sklonku prázdnin konečně dostali k vytáčení, už jsem v tom viděla skoro zázrak. Nutno ještě podotknout, že zatímco jsme do té doby zdatně klepali kosu, právě na těch několik dní medobraní se udělalo takové vedro, že jsem se ve včelařském oblečku zalykala v potu tváře (a nejen tváře) a že nám včelí voskové dílo doslova tálo pod rukama.

To letošní vytáčení medu se konalo za minutu dvanáct. Všude kolem mě se už začínali stahovat netrpěliví medojedi a medomilci, kteří měli právem pocit, že jim již od května cosi dlužím. To je tak když slibuju něco, co nemám. Ještěže mě včely nakonec nenechaly na holičkách.
V dalším týdnu se zpráva o mém medobraní roznesla a ze mne se stal bezmála štvanec. Bez medu jsem se neodvážila už ani vytáhnout nohu, protože medojedi číhali doslova na každém rohu. Rozhodně si nestěžuji, jen chci říct, že to vyžadovalo značnou dávku precizní logistiky.
V pátek jsem zaznamenala, že se zásoby rychle tenčí. V sobotu ráno přišel další nápor a já si přestala být jista tím, jestli mi med vystačí na všechny mé medové věřitele. Zachraňovala jsem situaci jak se dá a podařilo se (naslibovala jsem med na červenec - tomu se říká vytloukat klín klínem).
V neděli byl med pryč, kromě několika sklenic čekajících na své opozdilé majitele.

A v pondělí ráno mi zvonil mobil. Neznámé číslo. K mému zděšení se na druhém konci představila osoba, u které jsem pár dní předtím skládala zkoušku. Ta zkouška byla drsná a já měla pocit, že jsem jí prošla jaksi omylem. Teď mě polil studený pot v představě, že omyl vyšel skutečně najevo...
"Tady Kunová. Volám kvůli medu. Máte na prodej med?"
Tak a teď babo raď kde ho vzít! Jsem v pasti a únik není možný.
"No, jistě. A kolik byste ho chtěla?"
"Přijedu si pro tři sklenice. A budu tam tak asi za deset minut."
Následovala zběsilá rošáda v poslední přepravce. Medy jsem našla. Paní učitelka už mezitím stála s autem u cesty.
"Neznáme se odněkud?" ptala se, když uklízela sklenice do kufru.
"No...trochu." špitla jsem.
"Jak, trochu?"
"Tak trochu ze zkoušky..."
Ve vteřině jí to došlo.
"A-HAAA!" zvolala nahlas.
"Tak to se v srpnu uvidíme. To já si u vás objednám ještě další sklenice. A vy se u mě v srpnu hlaste hned jak ten med budete mít."
"Jo. Dobře. Teda...akorát...bude to jako ty švestičky z naší zahrádky."
A paní učitelka se smála a smála.
A mě teď nezbývá než modlit se, abych ten med v srpnu opravdu měla, protože jinak je se mnou amen...


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 12. července 2013 v 10:10 | Reagovat

Jojo, včelky si pro sebe v nejhorším seženou. A teď si představ, že to sousedka  měla taky tak - nevytáčeli, protože neměli. A potom - přes cestu (dvoumetrovou) jim začala růst, nekvétat a teď už dlouho naplno kvete SVAZENKA! Tu musí mít pánbůh rád!!!!
Přeju Ti na příští rok celý pole svazenky, a nemusí to být hned 7,15 hektaru... :-D

2 bretislav bretislav | Web | 12. července 2013 v 10:41 | Reagovat

Nad takovouhle roztomilost s vytloukáním klínu a švestičkama ze zahrádky snad není! Ale vrtá mi hlavou, jak to mohlo vypadat předtím na břehu té Berounky? To musel být nápad v té době! ???

3 Jarmila* Jarmila* | Web | 12. července 2013 v 10:55 | Reagovat

Ještě, že se ti podařilo zachránit situaci. :-) Snad to v srpnu také dobře dopadne.
Na Berounce to musel být pěkný adrenalin. ;-)

4 MirekČ MirekČ | Web | 12. července 2013 v 17:20 | Reagovat

Příběh jako ze života, Lucko. Už jsem se o tebe bál, že tak dlouho blogoabsentuješ. Ale u mě to bylo do prázdnin úplně stejné - prostě šílenej fofr. O_O

5 Lucka Lucka | 13. července 2013 v 14:33 | Reagovat

[1]: Tak to leda že by nám tu ta semena roztrousili divočáci. Ale děkuji. Pokud nebude v červenci mrznout, nějak to zvládnem. :-D
[2]:[3]:To nebyl nápad, ale plnění studijních osnov. Myslím, že bych se k tomuto tématu měla ještě vrátit. :-D
http://www.youtube.com/watch?v=_qBh4HXb0rc
[4]: Já tomu říkám volné myšlenky. Když mi něco vehementně tlačí na mozek, volné myšlenky nejsou a já psát zkrátka nemůžu.

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. července 2013 v 15:22 | Reagovat

[5]: Luci, ZD to zde pěstuje na semeno na 7,15 hektarech. Seberu Ti pár rostlin se semenem. Nebo líp - zmermomocním kombajnářa, aby trošku dal. A pošlu i dalším, vezmu si i do rezervy. Snad to souseda zmákne a taky si jich pár vyfňáká. Příští rok jich pár vyseju i já, aby byla jistota... :-D

7 plysove-hracky-otto-toys plysove-hracky-otto-toys | Web | 13. července 2013 v 21:23 | Reagovat

Krásná zkušenost. Při čtení mě trochu zatrnulo. Ale jsem rád, že ti to dobře dopadlo. Včelky a medík také miluju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.